صنایع ناباروری لیست گسترده‌ای از آزمایشات و روش‌های گرا‌‌ن‌قیمت را برای کمک به زوج‌های نابارور، از قبیل( IVF (fertilization in vitroو تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI) ارائه می‌دهند. متأسفانه، تکنولوژی‌های تولید مثل کمکی (ART) می‌تواند یک طرف تاریکی داشته باشد که به سختی ذکر شده است. روش‌های پیشرفته تولید مثل با افزایش خطر ابتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی و همچنین احتمال بیشتر بروز بیماری‌های مختلف به طور فزاینده‌ای ارتباط دارد.
اما اکنون یک بررسی جدید سیستماتیک از تحقیقات دانشمندان شواهدی ارائه می‌دهد که درمان طبیعی می‌تواند راه حل مشکلات ناباروری در بسیاری از مردان باشد. این تحقیق نشان داد مردان تیمار شده با مکمل‌های آنتی‌اکسیدان احتمال بیشتری در بهبود باروری در مقایسه با مردانی که مکمل مصرف نمی‌کنند، دارا هستند.
محققان زنان و زایمان در مقاله جدید تحقیقی، اشاره کردند که مواد شیمیایی شناخته شده به عنوان گونه‌های فعال اکسیژن (ROS) باعث آسیب به سلول‌ها، به ویژه سلول‌های اسپرم می‌شوند. این ممکن است دلیلی باشد بر این‌که چرا برخی از مردان تعداد اسپرم کمتر و توانایی باروری کمتری دارند. اما یک عامل آنتی‌اکسیدانی، مانند برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی، به منظور کاهش آسیب‌های ناشی از ROS شناخته شده‌است.
این آزمایش برروی 34 زوج تحت درمان‌های ناباروری از جمله لقاح آزمایشگاهی و تزریق اسپرم انجام شد. اغلب مردان در این مطالعات دارای تعداد کم اسپرم یا حرکت کم اسپرم بوده‌اند. محققان درمان ناباروری مردان را با انواع مختلف آنتی‌اکسیدان، از جمله ویتامین E، L-کارنیتین، روی و منیزیم انجام دادند. نتایج نشان داد که در مقایسه با گروه کنترلی، در صورت درمان آنتی‌اکسیدانی مرد،‌ احتمال باروری افزایش می‌یابد. در سایر آزمایشات اثرات آنتی‌اکسیدان‌ها بر روی غلظت اسپرم و تحرک و هم‌چنین پیشرفت های مثبت با مکمل آنتی‌اکسیدانی یافت شده است.
اطلاعات کافی برای مقایسه آنتی‌اکسیدان‌های مختلف در دسترس نیست تا مشخص شود کدام مکمل‌ها ممکن است در کمک به مردان در پدر شدن، موثر باشند در نتیجه نیاز به مقایسه و مطالعه بیشتر در این زمینه است تا مشخص شود کدام آنتی‌اکسیدان در مقایسه با آنتی‌اکسیدان‌های دیگر بهتر عمل می‌کند.

منابع:

SIKKA, S.C., RAJASEKARAN, M. and HELLSTROM, W.J., 1995. Role of oxidative stress and antioxidants in male infertility. Journal of andrology, 16(6), pp.464-468.

Agarwal, A., Nallella, K.P., Allamaneni, S.S. and Said, T.M., 2004. Role of antioxidants in treatment of male infertility: an overview of the literature. Reproductive biomedicine online8(6), pp.616-627.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست